![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Smycken / Ring 9111562
*
nr 911 1562
Ring
silver, bärnsten
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 september 2014
kl 19:43:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/9 19:02:20
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bärnsten ring silver smycken vintage ädelmetall
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:08
-
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:39
-
5133 Ringar
2 st, utländska stämplar. Vikt: 3,5 gr brutto, rin..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:21
-
6055 Serveringsvagn
mässing, träimitation, topskiva i glas, hållare fö..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:58
*
Ring
nr 911 1562
Ring
silver, bärnsten
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 september 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/9 19:02:20 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bärnsten ring silver smycken vintage ädelmetall
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:08 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:39 -
5133 Ringar
2 st, utländska stämplar. Vikt: 3,5 gr brutto, rin..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:21 -
6055 Serveringsvagn
mässing, träimitation, topskiva i glas, hållare fö..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:58